sobota, 10 listopada 2012

Gościnni Lotnicy, czyli egzotyka w murach szkoły.

Wywiad z hinduskimi gośćmi, którzy pod koniec października w ramach programu Comenius odwiedzali naszą szkołę:

Na 30 minut przed spotkaniem z naszymi gośćmi dowiaduję się, że będę przeprowadzała z nimi wywiad. Nie mam zupełnie żadnego pojęcia o ich kulturze, sposobie bycia, czy nawet upodobaniach. Szybko jednak obmyślam plan, spytam ich o sprawy nam najbliższe, spróbuję porównać ich z nami. Może jakoś z tego wybrnę. Spotykamy się wszyscy w sali konferencyjnej i wygodnie siadamy w kółku , żeby jakoś przejść pierwszą barierę, wszyscy jesteśmy na równi. Nie ma podziału starszy- młodszy , nauczyciel – uczeń. Poznajemy się, od początku , zupełnie nową skrajną kulturę. Nasi goście są to ciekawi Europy młodzi i nowocześni Hindusi :ShaliniRastogi (wychowawczyni), NeeleshRastogi, DhruvKhattar, SiddhantLuthra oraz Hashik Mohammed.
- Bardzo dziękuję, że znaleźliście chwilę, żeby z nami porozmawiać. Jak długo jesteście w Polsce?
- Cała przyjemność po naszej stronie. W Polsce jesteśmy dopiero od soboty , czyli 3 dni , ale zostajemy na tydzień.
- Przyjechaliście tu w związku z projektem?
- Tak, od kilku lat przyjeżdżamy do Europy, jesteśmy zachwyceni tym jak gościnni jesteście, wszystkie rodziny u jakich mieszkaliśmy zawsze przyjmowały nas z otwartymi ramionami. Byliśmy już w Niemczech, ponieważ Dhruv pasjonuje się za równo tym krajem jak i językiem oraz w Finlandii.
- Jak wygląda Wasz typowy dzień?
- Chyba zbyt nie różni się od Waszego. Nasze lekcje trwają do godziny 14, nie mamy przerw takich jak wy, jedynie dłuższą tzw. „lunch break”. Po lekcjach gramy na Xboxach, spotykamy się z przyjaciółmi, lub gramy w krykieta.
- Jakie są wasze ulubione święta i jak wyglądają?
- Holi – jest to święto kolorów. W ten dzień bardzo się wszyscy jednoczymy, obrzucamy się kolorowym „pyłem”. Każdy musi być pomazany, wtedy jest najlepsza zabawa.
- Ojej, to takie wspaniałe. Czy Wasze ceremonie ślubne są równie barwne?
- Oczywiście, ślub jest najważniejszym momentem w życiu każdego Hindusa. Panna Młoda dłonie i stopy ma pomalowane henną przez seniorkę rodu. Jest ubrana w barwne Sari, a jej dłonie zdobią bransoletki i pierścionki. Prawie wszystkie małżeństwa są aranżowane.
- A co o nich sądzicie?
- Uważam, że zawieranie związku w ten sposób jest bardzo słuszne. Rodzice wybierają partnera dla Swojego dziecka z największą starannością zwracając uwagę na cechy charakteru wybranka, tak aby przyszli małżonkowie mogli się jak najlepiej dopełniać.
-To bardzo ciekawe, w naszej kulturze wygląda to zupełnie inaczej. Ostatnie pytanie. Indie są niesamowicie znane ze swoich przepięknych i barwnych filmów Bollywood.
- Tak , bardzo znanym SharRuh Khan, jest to aktor grający w najpopularniejszych produkcjach Bollywoodskich np. „Czasem słońce czasem deszcz” i „Gdyby jutra nie było”. Pomimo pewnego rodzaju podkolorowywania filmy te pięknie pokazują nasze święta.
- Bardzo dziękuję za wywiad. Przemiło było Was poznać.
- To my dziękujęmy.
Āpakādinaacchāhō! (miłego dnia)