środa, 9 stycznia 2013

Ale się dzieje!

Kolejna propozycja Klubu Miłośników Teatru!

16 stycznia w naszej Szkole odbędzie niecodzienne wydarzenie. Sala lekcyjna zamieni się w scenę teatralną, na której zagości zespół Teatru Powszechnego. III klasa Gimnazjum oraz wszystkie klasy Liceum będę mogły obejrzeć spektakl „Sebastian X”, a potem wziąć udział w dyskusji.

Sebastian X
20 listopada 2006 roku osiemnastoletni Sebastian Bosse wkroczył do swojej dawnej szkoły w niemieckim Emsdetten i zaczął strzelać do uczniów i nauczycieli, po czym popełnił samobójstwo. Co skłoniło nastolatka do tego czynu? Czy winę ponoszą jedynie gry komputerowe i łatwość dostępu do broni? Uznany dramatopisarz Lars Norén ucieka od prostych odpowiedzi; opierając się na dzienniku i nagraniach Sebastiana przedstawia mocny, pełen emocji portret młodego człowieka żyjącego w świecie ogarniętym konsumpcją i przemocą.

Sebastian X, Lars Norén, przekład: Halina Thylwe
Reżyseria
Grażyna Kania
Obsada
Premiera
17 marca 2012

Sebastian X rozpoczyna, pierwszy w Polsce, projekt edukacyjny „Teatr w klasie”. Projekt ten polega na przedstawianiu w szkolnej klasie spektaklu dobranego tematycznie do aktualnych problemów, z którymi młoda widownia spotyka się lub może się spotkać. Teatr staje się więc płaszczyzną dialogu z młodzieżą odbywającego się w naturalnych dla niej warunkach. Realizacji tego nowatorskiego projektu podjęła się Grażyna Kania, uznana reżyser, która w zeszłym sezonie zrealizowała w Teatrze Powszechnym Sieroty, spektakl okrzyknięty jednym z najważniejszych wydarzeń sezonu w Warszawie”.
Źródło: Teatr Powszechny

„Czyta się o tym, a nawet ogląda w wiadomościach: coraz częstsze akty agresji o trudno definiowanym źródle, zabójstwa w szkołach popełniane z zimną krwią, przypominające zamachy terrorystów. O jednym z takich autentycznych wypadków traktuje dramat Larsa Noréna Sebastian X. Trudny monolog przedstawia Tomasz Błasiak. (…)
Sebastian X, w reżyserii Grażyny Kani, to nowa forma w Teatrze Powszechnym, określana mianem „teatru w klasie”. Adresowana jest do uczniów (spektakl będzie grany w szkołach) i ma być rodzajem edukacyjnej terapii. To forma wymagająca od aktora odpowiedzialności i odwagi. Powszechny przypomina, że Teatr publiczny ma również obowiązki społeczne”.
(Stolica, Warszawa, 12 kwietnia 2012)