wtorek, 26 marca 2013

Trochę inaczej na języku niemieckim!

Co nasi uczniowie robią na lekcjach języka niemieckiego? Uczą się niemieckiego, oczywiście!;) Ale w jaki przyjemny sposób! Sami przeczytajcie!

Eiersuchen czyli polowanie na jajka!
Wielkanocne poszukiwanie jajek jest świąteczną zabawą dla dzieci popularną m.in. w Niemczech. Na jednej z lekcji języka niemieckiego postanowiliśmy wykorzystać ten zwyczaj i zorganizować „pisankowe podchody”.
A oto relacja Annemarie:
Jaka miła potrafi być drobna odmiana.
W zupełnie normalną i niewyróżniającą się środę klasa 3 gimnazjum przyszła na lekcję niemieckiego. Niczego się nie spodziewając, usiedliśmy w swoich ławkach i czekaliśmy, aż przyjdzie nauczycielka. Po kilku minutach P. Piątkowska przyszła z jakąś teczką i ku naszemu zaskoczeniu kazała nam wyjść z klasy. Rozumiemy, że nie należymy do najgrzeczniejszych, ale żeby tak od razu i do tego wszystkich wypraszać… Dość dziwne, ale byliśmy na tyle zszokowani, że posłusznie wyszliśmy. Po krótkiej chwili Pani zaprosiła nas z powrotem do klasy. Bardzo tajemniczo spytała, czy znamy jakieś niemieckie tradycje związane z Wielkanocą. Odgadliśmy od razu – szukanie jajek czekoladowych. Niestety, Pani od razu powiedziała, że chodzi o szukanie jajek, ale w naszej zabawie nie będą one czekoladowe. Troszkę poczuliśmy się zawiedzeni, ale Pani szybko podzieliła nas na drużyny i zapomnieliśmy o tym minusie. Każda grupa miała za zadanie znaleźć 5 „jajek” , czyli kopert. We wszystkich kopertach, oprócz ostatniej znajdowało się zadanie do wykonania oraz instrukcja, jak dojść do kolejnego jajka. Każdy zespół miał podobne zadania, ale inne tematy. Musieliśmy między innymi nagrać scenkę, napisać wiersz, narysować oraz opisać ulubionego nauczyciela, poukładać sylaby, tak aby powstały z nich słowa, rozwiązać krzyżówkę. Po skończonej grze praca została oceniona (bardzo korzystnie, bo wszyscy dostaliśmy 5). Jak widać drobna odmiana może być nie tylko przyjemna, ale również dużo nas nauczyć. Proponuję, aby inni nauczyciele też spróbowali trochę inaczej podejść do swojego przedmiotu, bo my – uczniowie naprawdę potrafimy współpracować i każdy wysiłek nauczyciela doceniamy, chociaż może nie zawsze to pokazujemy.

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim:
FROHE OSTERN!