wtorek, 2 grudnia 2014

Cuda, dziwy i ...skarby - w Aachen!

Jednak nie tylko uciechy kulinarne spotkały tam naszych uczniów. Wszak Aachen to ukochane miasto Karola Wielkiego, z którego On uczynił na początku IX wieku centralny punkt Cesarstwa Rzymskiego. Katedra NMP przez 6 wieków stanowiła miejsce koronacji królów niemieckich (ponad 30!), a po śmierci Karola stała się miejscem jego ostatniego spoczynku. Budowla zachwyca swym pięknem i zdumiewa zawartością - w dwóch relikwiarzach spoczęły: pieluszka Dzieciątka Jezus, suknia Marii Panny, całun z głowy Jana Chrzciciela i przepaska z bioder ukrzyżowanego Chrystusa. Przy katedrze skarbiec, a w nim złota ręka trzymająca ...prawdziwą kość Karola :))

Dalsza część ciekawostek w Centrum Karola Wielkiego, z którego zdjęcia przesłała Marianna:

Na koniec zapraszamy na relację Matyldy - naszą stałą korespondentkę:))

Dzisiaj odwiedziliśmy Aachen, czyli po polsku Akwizgran. Podczas naszej wycieczki działo się dużo ciekawych rzeczy (np. zwiedzanie muzeum Karola Wielkiego), ale mi najbardziej podobało się oglądanie katedry akwizgrańskiej. Sufity w budynku ozdobione były pięknymi mozaikami oraz malowidłami. Bardzo miło wspominam również jedzenie prażonych orzechów na kiermaszu świątecznym (ich smaku nie zapomnę już chyba nigdy!). :) "
Pozdrawiam,
Matylda :)