wtorek, 17 lutego 2015

Dzień Języka Polskiego - jak świętujemy?

Już 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego! Jak świętować "dzień języka"? Macie jakieś szczególne pomysły? Jak uczcić to, że mamy swój język i że jest tak piękny i oryginalny?:) Czekamy na sugestie, a już teraz zapraszamy Was na trzy ważne epizody związane z obchodami tego dnia, które w PSPO będą miały miejsce w środę - 25 lutego.

Język ojczysty to przede wszystkim literatura pisana w tym języku - zapraszamy zatem do szkoły ze swoją ulubioną książką: cały dzień nie rozstajecie się z tą pozycją, a inne osoby mogą w każdej chwili zadać Wam pytanie, dlaczego wybraliście akurat tę książkę, o czym jest itp. Takie pytania możecie też zadawać nauczycielom podczas lekcji, bo swoją ulubioną książkę ma tego dnia przynieść każdy!

Kolejnym wydarzeniem jest Międzyszkolne Dyktando - o godzinie 11.30 uczniowie szkoły podstawowej (klasy piąte i szóste), gimnazjum i liceum PSPO piszą w Auli Schumana wspólne dyktando. Nagrody to książki i karty podarunkowe do Empiku, przyznane zostaną w dwóch kategoriach: szkoła podstawowa i gimnazjum&liceum. Kto zostanie mistrzem ortografii? Szanse ma każdy z Was - język polski jest przecież taki łatwy!;))))

Na koniec zapraszamy uczniów gimnazjum i liceum do wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji - Wybory Książek: Zdecyduj, co będziesz czytać! W najbliższych latach biblioteki otrzymają miliony złotych na zakup książek, Ministerstwo Edukacji Narodowej chce jednak wiedzieć, jakie to mają być pozycje, dlatego pyta o to wprost młodzież szkolną. 25 lutego wrzucicie do urn  karty do głosowania, na których wpiszecie tytuły od 1 do 3 najciekawszych książek, które czytaliście w ostatnim czasie. Do głosowania zaprosimy kolejne klasy po Międzyszkolnym Dyktandzie; odbędzie się ono oczywiście w bibliotece.

Zapraszamy do wspólnej zabawy!