poniedziałek, 23 marca 2015

Pierwszy Dzień Wiosny w PSPO - ale kosmos!:))

W piątek, 20 marca świętowalismy w naszych szkołach pierwszy dzień wiosny - było kosmicznie, a złożyło się na to Święto Bliźniaka i oczywiście zaćmienie słońca.

Z zaćmienia - przedstawiamy relację Antka Ryzaka:

20 marca, na jeden dzień przed rozpoczęciem wiosny, miało miejsce jedno z ciekawszych astronomicznych zjawisk - zaćmienie słońca. Kiedy około 10:50 zostało przesłonięte 70% tarczy słonecznej, wyszliśmy na dwór, żeby podziwiać zaćmienie. Wyposażeni byliśmy oczywiście w odpowiedni sprzęt, dzięki któremu mogliśmy patrzeć na słońce bez ryzyka: szkiełka spawalnicze, klisze, obrazy rentgenowskie. Żeby zobaczyć to zjawisko dokładniej przygotowane mieliśmy także lornetki - również odpowiednio przygotowane do obserwacji. Ci, którzy obecni byli na nocy filmowej science-fiction dwa tygodnie wcześniej, mogli także spojrzeć na zaćmienie słońca przez teleskop ze specjalną przesłoną, który został zapewniony przez jednego z rodziców. Było przez niego widać nawet plamy słoneczne! Zdarzenie to na pewno na długo zostanie w naszej pamięci, a następne tak głębokie zaćmienie w Polsce dopiero za 11 lat.

Tak profesjonalnie - tylko u nas:)

Każdy miał swój sposób:)

Niektórzy szukali zaćmienia w niewłaściwych miejscach...;))

Efekty "zacne":

Drugą atrakcją 20 marca było Święto Bliźniąt. Mamy krótką relację:

Ze względu na fakt, że tegoroczny dzień wagarowicza wypadł niefortunnie w sobotę, świętowanie go zostało przełożone na piątek. W tym roku tematem imprezy zostali bliźniacy. Na korytarzach można było zobaczyć pary usilnie starających upodobnić się do siebie nawzajem uczniów. Szczególną furorę wzbudziła para bliźniaczek nauczycielskich – panie J. Filipek i J. Sandomierska. Różnice w wyglądzie niektórych osób z par były jednak na tyle wyraźne, by sugerować, że musiały być to bliźnięta dwujajowe.