środa, 29 kwietnia 2015

Co nam grozi i jak się przed tym chronić?

Zagrożenia, jakie czyhają na współczesną młodzież, związane są różnymi sferami. W szkole staramy się ostrzegać Was i chronić przed wpływem większości z nich - nie tylko od strony psychologicznej, ale także medycznej. Tego dotyczyły warsztaty "Dopalacze - czym są, czy warto?" przeprowadzone przez naszą panią pielęgniarkę Albenę Kuczewską. Oto jej relacja:

W dniu 27 kwietnia miałam przyjemność wspólnie z uczniami gimnazjalnych klas drugich i trzecich poruszyć temat, który na chwilę obecną wydaję mi się dość ważny i aktualny, a mianowicie temat o dopalaczach.
Na początku zapoznałam uczniów z krótką informacją (niestety jedna godzina lekcyjna to za mało ;)) o tej grupie substancji psychoaktywnych - rodzaje, ich pochodzenie, w jaki sposób oddziałują na nasz organizm i jakie płyną z tego zagrożenia. Omówiona została kwestia dostępności tych "produktów", mimo iż objęte są one kontrolą prawną. Wspólnie obejrzeliśmy dokument tyczący sprzedaży i nadużywania  dopalaczy w Polsce oraz kilka krótkich filmików, pokazujących, w jaki sposób może zachować się osoba pod wpływem tych substancji i jakie mogą być skutki ich stosowania dla zdrowia i życia. Poruszona została również kwestia sposobu, w jaki nasze społeczeństwo postrzega osoby znajdujące się pod wpływem dopalaczy lub innych substancji psychoaktywnych  oraz przyczyny, jakie mogą skłonić młodego człowieka, by zaczął z nimi eksperymentować.
Mam nadzieję że lekcja ta okazała się użyteczną dla uczniów, którym dziękuję za gościnność i uwagę.
Pielęgniarka szkolna - Albena Kuczewska

Udało nam się także zebrać Wasze opinie na temat tego spotkania:

"Spoko lekcja, dużo się  dowiedziałem. Można zrobić coś takiego o skutkach uzależnienia od alkoholu i papierosów, bo osoby w naszym wieku taki problem najbardziej dotyka".

"Zajęcia były ciekawe. Byłam nieświadoma paru rzeczy, ale zajęcia pokazały mi, jak dopalacze są w Polsce traktowane".

"Lekcja bardzo ciekawa, ale nie do końca potrzebna nam - bo nas ten problem nie dotyczy".