niedziela, 22 listopada 2015

Spotkanie z Januszem Kapustą

W piątek mieliśmy przyjemność gościć w szkole Janusza Kapustę. Umysł ścisły, który ma zacięcie artystyczne... Dzięki takim zdolnościom trzydzieści lat temu Janusz Kapusta, przeglądając w Nowym Jorku wydruki swojego rysunku zatytułowanego „Plus minus nieskończoność", poskładał z nich nieznaną dotąd jedenastościenną bryłę, którą nazwał K-dronem. Odwołał się przy tym do zasad złotego podziału, najważniejszej proporcji świata.
Zastosowania K-dronu nie zostały poznane jeszcze do końca. Zaczęto od opakowań jubilerskich, poprzez głośniki radiowe, zabawki dziecięce, aż po architekturę. Powstało już kilka budynków, między innymi studio w Hollywood, szkoła w Maryland oraz duże centrum handlowe w San Francisco. Duże zainteresowanie wywołał projekt K-dronowego globusa. Stanowi on bardzo praktyczne połączenie globusa i mapy, można go przekształcić w odwzorowanie nieba (więcej informacji o tym odkryciu www.k-dron.com). K-dron Janusza Kapusty ma też swój pomnik w Kole, stolicy powiatu, gdzie urodził się artysta.
We współczesnym świecie taka osobowość to rzadkość... Tylko jednostki odbiegające od ogólnie przyjętych wzorców oraz norm myślenia i postępowania, są w stanie przekraczać granice dotychczas jeszcze nieprzekroczone.