wtorek, 27 września 2016

Nasi uczniowie piszą! (a wcześniej oglądają:))

Dziś recenzja filmu, który Koło Wielbicieli X Muzy obejrzeli w ramach pierwszych zajęć. Autorka - Nina z 3B, miłej lektury!

Królestwo to film przyrodniczy wyreżyserowany przez legendarnego Jacques'a Perrin'a, twórcę znanego z tytułów takich jak: Makrokosmos i Mikrokosmos. Jest to opowieść o życiu zwierząt zamieszkujących Europę przed tysiącami lat, zanim jeszcze pojawił się człowiek.

Seans rozpoczynamy, słysząc charakterystyczny głos Krystyny Czubówny, informującej nas o trwającej od tysięcy lat zimie oraz zakończeniu epoki lodowcowej i wpływie tych wydarzeń na mieszkańców kontynentu. Po krótkim wstępie widzimy już tylko obrazy. Sceny z życia zwierząt, wilki polujące na dzika, stado żubrów stojące wśród drzew czy malutkiego jeża przechadzającego się wśród mchów. Magiczne momenty i sceny zapierające nam ludziom dech w piersi są codziennością mieszkańców lasu.
W filmie przykuwają uwagę niesamowite zdjęcia, twórcom udało się przy pomocy obrazów stworzyć niezwykłą niemal baśniową atmosferę. Całość jest przepiękna wizualnie, zmontowana idealnie z muzyką będącą uzupełnieniem tego, co widz ogląda na ekranie. Fakt, że część zdjęć była robiona w naszej Puszczy Białowieskiej jest również dużym atutem filmu.
Trzeba być jednak przygotowanym na podziwianie pięknych obrazów przez półtorej godziny, bo to głównie czeka nas podczas seansu. Królestwo w większości pozbawione jest narracji. Z pewnością dla części odbiorców będzie to trochę nużące. Jednak osoby chcące podziwiać piękno przyrody, naszej rodzimej puszczy, i dzikich zwierząt, obraz z pewnością usatysfakcjonuje.

Film kładzie mocny nacisk na rolę człowieka w niszczeniu potęgi lasów i zwierząt. Niewątpliwie jest prawdą, że jako ludzie wyrządziliśmy ogromne, nieodwracalne szkody. Sprawiliśmy, że wiele gatunków zwierząt bezpowrotnie wyginęło. Twórcy obwiniają człowieka o zakończenie złotej ery panowania zwierząt i lasów, wraz z wejściem w fazę cywilizowanego świata, a co za tym idzie, rozpoczęcie wycinki drzew oraz polowania na większą skalę. Jest to jednak cena, może i nieco zbyt wysoka,  rozwoju naszego gatunku i ewolucji.
Oczywiście absolutnie zgadzam się z przesłaniem filmu mówiącym, że ludzie powinni nauczyć się żyć w zgodzi z naturą oraz dbać o to, co pozostało z dzikiej przyrody.

Królestwo polecam wszystkim, którzy chcą przeżyć wizualną ucztę i zachwycić pięknem otaczającego świata. Jednak jest to film specyficzny, więc nie każdemu może się spodobać. Osobie, której brakuje cierpliwości, i która liczny na szybką akcję, film może wydać się nudny i niezrozumiały.