piątek, 14 października 2016

Dziennikarze? - wystąp!

Kochani, mamy coś świetnego dla wszystkich, którzy czują w sobie żyłkę reporterską lub szerzej - dziennikarską. W Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej laboratorium dziennikarskie poprowadzi dla Was reporterka wielkiego formatu - pani Lidia Ostałowska.

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w laboratorium dziennikarskim. Zajęcia pomogą młodym ludziom zapoznać się z warsztatem oraz zgłębić tajniki zawodu dziennikarza. Lidia Ostałowska podzieli się z młodzieżą swoim wieloletnim doświadczeniem oraz wiedzą.
Warsztaty odbywać się będą w soboty (22 października, 5,19,26 listopada, 3 i 10 grudnia 2016 r.) w siedzibie Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej przy ul. Jezuickiej 4 lub w budynku Starej Prochowni oraz w plenerze. Warsztaty skierowane są do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy są zainteresowani rozwojem w dziedzinie, a także tych, którzy po raz pierwszy spotkają się z taką formą pracy.
Warsztaty przeznaczone są dla 20 uczestników, wybranych przez prowadzących na podstawie wypełnionego formularza zgłoszeniowego.
Udział w warsztatach finansuje Miasto Stołeczne Warszawa, a organizatorem
jest Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej.

Dla wszystkich niezorientowanych:

Lidia Ostałowska

Wieloletnia reporterka „Gazety Wyborczej”, autorka książek „Cygan to Cygan”, „Farby wodne”, „Bolało jeszcze bardziej”, współautorka wielu zbiorów reportaży.
Książka „Farby wodne” została nominowana do Nagrody
im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody Gwarancje
Kultury 2012 oraz Literackiej Nagrody Nike 2012,
a także zdobyła Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej.
Pisze o  tych, którym trudniej – o mniejszościach narodowych
i etnicznych, o kobietach, o młodzieży z subkultur
i o wykluczonych. W 2015 roku była członkinią Jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Od kilku lat prowadzi warsztatowe spotkania dziennikarskie, reporterskie w SCEK.

Lidia Ostałowska zaprasza do udziału w warsztatach:
Jak patrzeć, żeby dostrzegać?
Jak czytać, żeby rozumieć?
Jak pytać, żeby usłyszeć odpowiedź?
To wyzwania nie tylko dla dziennikarzy. Docieranie do informacji, umiejętność dobrej rozmowy, wnikliwość w obserwacji życia społecznego przydają się każdemu we współczesnym świecie. Służą porozumieniu, pomagają znaleźć sobie miejsce. Ale dziennikarze - i ci z gazetek szkolnych, i ci z wielkich gazet - zadają sobie kolejne ważne pytanie.
Jak pisać, żeby inni to czytali?
Gimnazjalistów i licealistów zapraszamy na warsztaty, które pomogą im znaleźć odpowiedzi.
Podczas sześciu pięciogodzinnych spotkań w kolejne soboty uczestnicy dowiedzą się:
• Jakie są prawa i obowiązki dziennikarza,
• Co to są gatunki dziennikarskie,
• Jak gromadzić i weryfikować informacje,
• Jak powstaje news, wywiad, komentarz i inne formy prasowe,
• Co jest tematem na reportaż,
• Jak zadawać trudne pytania,
• Jak konstruować tekst,
• Czym go obudować.

Na każdych zajęciach zajmiemy się praktyką dziennikarską. Uczestnicy będą nagrywać, notować, poszukiwać źródeł w internecie, wreszcie pisać.
Kto może, niech przynosi na zajęcia dyktafon i laptop. Aparat fotograficzny też się przyda, choćby ten w telefonie komórkowym. Uwaga: część pracy autorzy wykonają w tygodniu, pomiędzy zajęciami; wiąże się to z docieraniem do informatorów. Powstanie zbiór tekstów prasowych. Wspólnie ustalimy, w jakiej formie je opublikować.

Regulamin i karta zgłoszenia u p. Natalii Boszczyk lub na stronie: