piątek, 25 listopada 2016

Czy "lepieje" się lepi?;))

Ostatnio klasy drugie wyżyły się w tworzeniu "lepiei". Dla niezorientowanych wyjaśnimy, że to nie jest białoruska odmiana świątecznych pierogów:) Oto definicja prosto z Wikipedii:

Lepiej - inaczej "lepiuch" - krótki, jednozdaniowy, często nonsensowny, groteskowy wierszyk, standardowo składający się z dwóch wersów. Wynalezienie tej formy przypisuje się Wisławie Szymborskiej, natomiast nazwę temu gatunkowi nadał jej sekretarz Michał Rusinek. Pierwszy wers lepieja zazwyczaj opisuje jakieś bardzo przykre w skutkach zdarzenie, drugi natomiast stwierdza, że jest ono i tak lepsze od czegoś (pozornie) nieszkodliwego.
Typowy przykład (autorstwa Wisławy Szymborskiej): „Lepszy piorun na Nosalu / niż pulpety w tym lokalu.”
Pierwszy wers zaczyna się słowem "Lepiej", a drugi "niż lub "niźli". Standardowo, każda z obu linijek lepieja zawiera 8 sylab.

Nasi drugoklasiści wykorzystali tę formę, by stworzyć rymowane mini-recenzje podczas zajęć artystycznych.

Oto efekty; prawda, że niezłe?:)

„Lepiej ogniem buchać, niźli popu słuchać” Julia, 2b
„Lepiej twarzą walnąć w grill, niż oglądać Straszny film”, Rózia, 2b
„Lepiej pozbyć się własnych girów, niż zacząć oglądać Pamiętniki wampirów” Alicja, 2c