sobota, 20 maja 2017

Na chemii i biologii dzieje się!U nas na chemii dzieje się - dzień po dniu:))) Sami przeczytajcie!


W poniedziałek (15 maja) z samego rana wyruszyliśmy do Ośrodka Szkoleń na warsztaty z chemii i biologii.
Tematem zajęć było wykorzystanie technik pomiarowych z użyciem programów komputerowych. Mierzyliśmy zmiany pH (odczynu roztworu) w zależności od różnych reakcji chemicznych. Na ekranie komputera mogliśmy obserwować wykres zmian pH.
Dokonywaliśmy także pomiarów zmian temperatury w trakcie rozpuszczania niektórych substancji w wodzie.  Wiemy już z lekcji, co to są reakcje egzotermiczne (z wydzielaniem ciepła na zewnątrz układu) i endotermiczne, czyli przebiegające z pobraniem ciepła (np. reakcje rozkładu).
W zajęciach bardzo chętnie uczestniczyła jako ochotnik Zosia z II gimnazjum, która akurat w tym dniu obchodziła urodziny.
W drugiej części zajęć poznaliśmy program do budowania modeli cząsteczek. Akurat na lekcjach chemii zajmujemy się cząsteczkami alkoholi i mogliśmy zobaczyć cząsteczki w wymiarach 3D.

Zajęcia z biologii dotyczyły tematu oddychania. Mogliśmy dokonywać pomiaru produkcji dwutlenku węgla przez Zosię, zamkniętą w skrzyni pomiarowej. Na aplikacji komputerowej mogliśmy obserwować pracę płuc, serca i mięśni w trakcie wysiłku fizycznego człowieka.
Dokonywaliśmy także pomiarów siły głosu Pawła i Weroniki. Julka podłączona była do aparatu EKG i obserwowaliśmy pracę jej serca przed i po wysiłku (Julka pokazywała nam perfekcyjnie wykonane „pajacyki”).
Ewa odważyła się włożyć rękę w plastikową rękawiczkę i obserwowaliśmy jak wzrasta u niej poziom wilgotności na dłoni.
Warsztaty bardzo nam się podobały i na pewno wzbogaciły naszą wiedzę zdobywana na lekcjach chemii i biologii.


 A podczas chemii we wtorek...

Dzisiaj w IIIB – gabinet kosmetyczny i uczta dla łakomczuchów słodkości.
Marysia z Pauliną otworzyły gabinet kosmetyczny z naturalnymi produktami. Przygotowały maseczki z truskawek, szpinaku, miodu z cytryną. Każdy z nas mógł zastosować na swoja twarz maseczkę odpowiednią do swojej cery. Musieliśmy wyciąć z chusteczek kształt naszej twarzy z otworami na oczy, nos i usta i zanurzaliśmy je w odpowiedniej maseczce i i nakładaliśmy na twarz. Śmiechu było co niemiara, zwłaszcza gdy Piotrek i Tomek położyli na twarz maseczki z truskawek.
Pani od chemii wykorzystała odżywczą  maseczkę ze szpinaku.
Mogliśmy odświeżyć także swoje ręce.
Marysia zrobiła także pastę do zębów (podobnie jak Zuzia z Olą z klasy IIg) i każdy z nas mógł umyć zęby ekologiczną pastą.
Paulina przygotowała także materiał do pielęgnacji twarzy z zastosowaniem kosmetyków używanych przez dziewczyny z Korei. Jaki jest sposób na alabastrową skórę twarzy? Po prostu solidnie o nią dbać, czyli…zmywać i oczyszczać, a także wykonywać choć raz w tygodniu peeling. I mieć po prostu dobry humor, wtedy każda twarz promienieje…
W trakcie odnowy biologicznej, Lena i Eliza przygotowywały dla nas owoce w karmelu. To dopiero był raj dla podniebienia. Mango, jabłko, kiwi w karmelu, to była niezapomniana uczta.
Na następnej lekcji będziemy produkować odżywki do paznokci, peeling do twarzy i krem do rąk.
Do zobaczenia….


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz