środa, 25 października 2017

Dziennikarstwo dla każdego!

Jak co roku zapraszamy Was na kolejną edycję laboratorium dziennikarskiego organizowanego przez Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej. Znana reporterka Lidia Ostałowska podzieli się z Wami swoją wiedzą i doświadczeniem:


Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w laboratorium dziennikarskim. Zajęcia pomogą młodym ludziom zapoznać się z warsztatem oraz zgłębić tajniki zawodu dziennikarza. Lidia Ostałowska podzieli się z młodzieżą swoim wieloletnim doświadczeniem oraz wiedzą.

Warsztaty odbywać się będą w jesienne i zimowe soboty (28 października, 4, 18 listopada oraz 2, 9, 16 grudnia 2017 r.) w siedzibie Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej przy ul. Jezuickiej 4 lub w budynku Starej Prochowni (ul.Boleść 2) oraz w plenerze. Warsztaty skierowane są do uczniów szkół  gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy są zainteresowani rozwojem w dziedzinie, a także tych, którzy po raz pierwszy spotkają się z taką formą pracy. Warsztaty przeznaczone są dla 20 uczestników, wybranych przez prowadzących na podstawie wypełnionego formularza zgłoszeniowego. Udział w warsztatach finansuje Miasto Stołeczne Warszawa, a organizatorem jest Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej.
Lidia Ostałowska zaprasza młodzież do udziału w warsztatach:
Autorzy gazet szkolnych i internetowych, blogerzy i aktywiści z Facebooka!
Zapraszamy Was na warsztaty dziennikarskie.
Jak pisać, żeby nie nudzić i nie szkodzić?
Jak docierać do newsów?
Jak je sprawdzać, żeby uniknąć sprostowań?
Co zrobić, by powstał ciekawy wywiad?
Czy temat nadaje się na reportaż?
Jak w publicystyce przekonać do swoich racji?
Jak zachować rzetelność i uniknąć kryptoreklamy?

Podczas sześciu pięciogodzinnych spotkań w kolejne soboty uczestnicy poznają prawa i obowiązki dziennikarza; odbędą wycieczkę po gatunkach prasowych i technikach gromadzenia informacji; zgłębią zasady budowy tekstu.
Na zajęciach sprawdzimy działanie norm dziennikarskich w praktyce. Kto może, niech przynosi dyktafon i laptop. Aparat fotograficzny też się przyda, choćby ten w telefonie komórkowym. Uwaga: część pracy autorzy wykonają w tygodniu, pomiędzy zajęciami; wiąże się to z docieraniem do informatorów. Uczestnicy przygotowują własne prace.Lidia Ostałowska –  wieloletnia reporterka „Gazety Wyborczej”, autorka książek „Cygan to Cygan”, „Farby wodne”, „Bolało jeszcze bardziej”, współautorka wielu zbiorów reportaży.
Książka „Farby wodne” została nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody Gwarancje Kultury 2012 oraz Literackiej Nagrody Nike 2012, a także zdobyła Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej. Pisze o  tych, którym trudniej – o mniejszościach narodowych i etnicznych, o kobietach, o młodzieży z subkultur i o wykluczonych. W 2015 roku była członkinią Jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Od kilku lat prowadzi warsztatowe spotkania dziennikarskie, reporterskie z młodzieżą.Ważne informacje:
  • Warsztaty odbędą się 28 października, 4,18 listopada, 2, 9,16 grudnia 2017 r., w godz. 10:00-15.00.
  • Termin składania formularzy zgłoszeniowych upływa 28 października 2017 r., godz. 10:00.
  • Wypełnioną kartę zgłoszeniową należy wysłać drogą elektroniczną na adres: info@scek.pl lub dostarczyć osobiście do Działu Organizacji (p. 117) znajdującego się w siedzibie Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej, ul. Jezuicka 4.

Koordynator konkursu:
Magdalena Kostrzewa
tel. 22 277 06 10, e-mail: mkostrzewa@scek.pl, info@scek.plLink:
http://scek.pl/2017/12/12/laboratorium-dziennikarskie-z-lidia-ostalowska-w-scek/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz