czwartek, 22 lutego 2018

Dyktando 2018 za nami:)

Wczoraj obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W naszej szkole uczciliśmy go, pisząc ogólnoszkolne dyktando. Emocji co nie miara wywołała "hiperprzyjemność", "północno-wschodnie rubieże Rzeczypospolitej" i oczywiście tradycyjna już "gżegżółka" :)))
A ponieważ w tym roku obchodzimy 25-lecie naszego liceum - temat dyktanda był jasno określony:)))


Oto jego tekst:
Wydaje ci się, że trudno jest być uczniem liceum? Że arcyciekawe przedmioty nauczania – chemia czy przyroda – dłużą się niemiłosiernie; że uczniowie duszą się w niedużych salach.

To nie u nas!

Tu, w młocińskich lasach, powietrze pachnie świeżością. Jasnopopielate chmury o różnorodnych kształtach wolniutko suną po biało-błękitno-różowym niebie. Kwiaty roztaczają  wokół urzekającą woń, a Wisła skrzy się i płynie swym rześkim nurtem.

Nauka w tych nieziemsko sprzyjających warunkach jest hiperprzyjemnością. Uczniowie naszego superliceum uczą się efektywnie. Długo po skończeniu szkoły pamiętają o higroskopijności, teorii chaosu czy samorządach wojewódzkich. Rzadko pogrążają się w słodkim nieróbstwie. Przeżywają u nas mnóstwo niezapomnianych ekstrapodróży – na jawie i w wyobraźni. Czasem, nie wychodząc z ławek, mogą obejrzeć zaułki Zachodniopomorskiego, północno-wschodnie rubieże Rzeczypospolitej, bezkres pustyni i ostępy puszczy.

Hejże! Jakby tego było mało – uczniowie nasi dzięki tutoringowi, pozostają wolni jak malutkie ptaszęta: gżegżółki, piegże, wróble, kruki czy kukułki wśród pól pszenicy. Mogą kroczyć żwawo po wyschniętych dróżkach i łąkach porośniętych chabrami.

               Och, czyż nie jest przyjemnie korzystać z tego przybytku wiedzy? I to już od dwudziestu pięciu lat!


Zwycięzców ogłosimy jutro, na razie zdradzimy, że na czele - uczennica klasy siódmej - tylko jeden błąd!:))

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz