wtorek, 29 maja 2018

My i wykłady na UW.

Chętnie wybieramy się na wykłady na warszawskie uczelnie wyższe. Zwłaszcza, gdy temat dotyczy inteligencji - grupy społecznej, do której przecież aspirujemy... W maju wzięliśmy udział w ciekawych warsztatach połączonych z wykładem organizowanych przez MISH UW.

Oto krótka relacja Meli z klasy 2LO:

Dnia 17. maja w godzinach 14:00-15:30 odbyły się warsztaty interdyscyplinarne na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, na które wybraliśmy się małą grupą uczniów, wraz z naszą nauczycielką języka polskiego, panią Elżbietą Kocerką. Wykład „Tradycja i współczesność polskiej inteligencji” poprowadziła doc. dr hab. Anna Rosner – wykładowczyni MISH UW.
Pierwszą część wykładu rozpoczęliśmy od samego wyjaśnienia pojęcia inteligencja, by następnie cofnąć się w czasie do wieku XIX i XX, aby dowiedzieć się, jak powstawała polska inteligencja i jak toczyły się jej losy na przestrzeni lat, a także jaki miała wpływ na społeczeństwo w różnych sytuacjach - chociażby w walce o niepodległość Polski. Natomiast w drugiej części zajęć wykorzystaliśmy zdobytą wcześniej wiedzę, by podebatować: czy inteligencja polska jeszcze istnieje, a jeśli tak to jaką odgrywa, bądź powinna odgrywać rolę i czy faktycznie jest nam współcześnie potrzebna?
Zajęcia na UW pokazały nam, co nas czeka po maturze – jak wygląda studiowanie i czy powinno mieć miejsce właśnie na MISH...