wtorek, 4 grudnia 2018

Akcja "Kubeczki" i nie tylko:)

U nas jak zawsze wiele się dzieje - ostatnio braliśmy udział w akcji "Klimat to temat!" zorganizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. W ramach tego programu w każdej 7. klasie odbyła się lekcja geografii na temat zmian klimatu, poprowadzona według scenariusza przygotowanego przez CEO. Bardzo ładnie wpisało się to w program klas siódmych, ponieważ kilka pierwszych miesięcy na geografii jest poświęconych na omówienie środowiska przyrodniczego (w tym klimatu) Polski. Dzięki temu lekcja o zmianach klimatu na świecie pozwoliła osadzić klimat Polski w światowym kontekście i pokazała szersze tło. Następnie klasy mogły przygotować kampanię lub debatę na temat związany z klimatem lub ogólniej - ochroną środowiska. Same kampanie i debaty odbyły się w dniach 17 - 23 XI (czyli w tzw. Tygodniu Edukacji Globalnej). Klasa 7B przygotowała debatę na temat zanieczyszczeń środowiska i roli roślin i jego oczyszczaniu (i w związku z tym kontynuują akcję i dążą do tego, żeby każda osoba w szkole miała swój kwiatek - więcej o tym niebawem), a klasa 7C przygotowała kampanię dążącą do pozbycia się ze szkoły plastikowych kubeczków. Kampania przebiegła w trzech etapach. Na początku w szkole pojawiły się kartki informujące, że np. "Ten smutny żółw życzy Ci miłego tygodnia... i będzie mniej smutny, jeżeli przestaniesz marnować plastik". Podobny przekaz miały karty ze zdjęciem foki i delfina. Następnie przy dystrybutorach z wodą pojawiły się plakaty informujące np. o tym, że plastikowe śmieci znajdowane są w brzuchach morskich zwierząt, a także, że mikroplastik z tych odpadów zjadamy my sami, razem z owocami morza i solą morską. Plakaty te zachęcały jednocześnie do tego, żeby nie marnować plastikowych kubeczków, a najlepiej nie używać ich wcale. Dopiero pod koniec Tygodnia Edukacji Globalnej pojawiła się kolejna seria plakatów - tym razem informująca o tym, że wraz z początkiem stycznia kubeczki w naszej szkole znikną, a uczniowie będą mogli dalej korzystać z wody, ale jedynie przy użyciu własnych kubków lub butelek wielokrotnego użytku.

Działamy!