16 maja, 2022

Co nam grozi i jak się przed tym chronić?

Zagrożenia, jakie czyhają na współczesną młodzież, związane są różnymi sferami. W szkole staramy się ostrzegać Was i chronić przed wpływem większości z nich – nie tylko od strony psychologicznej, ale także medycznej. Tego dotyczyły warsztaty “Dopalacze – czym są, czy warto?” przeprowadzone przez naszą panią pielęgniarkę Albenę Kuczewską. Oto jej relacja:

W dniu 27 kwietnia miałam przyjemność wspólnie
z uczniami gimnazjalnych klas drugich i trzecich poruszyć temat, który
na chwilę obecną wydaję mi się dość ważny i aktualny, a mianowicie temat o
dopalaczach.
Na początku
zapoznałam uczniów z krótką informacją (niestety jedna godzina lekcyjna
to za mało ;)) o tej grupie substancji psychoaktywnych – rodzaje, ich
pochodzenie, w jaki sposób oddziałują na nasz organizm i jakie płyną z
tego zagrożenia. Omówiona została kwestia dostępności tych “produktów”, mimo iż objęte są one kontrolą prawną. Wspólnie obejrzeliśmy dokument
tyczący sprzedaży i nadużywania  dopalaczy w Polsce oraz kilka krótkich
filmików, pokazujących, w jaki sposób może zachować się osoba pod wpływem
tych substancji i jakie mogą być skutki ich stosowania dla zdrowia i życia. Poruszona
została również kwestia sposobu, w jaki nasze społeczeństwo
postrzega osoby znajdujące się pod wpływem dopalaczy lub innych
substancji psychoaktywnych  oraz przyczyny, jakie mogą skłonić młodego
człowieka, by zaczął z nimi eksperymentować.
Mam nadzieję że lekcja ta okazała się użyteczną dla uczniów, którym dziękuję za gościnność i uwagę.
Pielęgniarka szkolna – Albena Kuczewska
Udało nam się także zebrać Wasze opinie na temat tego spotkania:
“Spoko lekcja, dużo się  dowiedziałem. Można zrobić coś takiego o skutkach uzależnienia od alkoholu i papierosów, bo osoby w naszym wieku taki problem najbardziej dotyka”.

“Zajęcia były ciekawe. Byłam nieświadoma paru rzeczy, ale zajęcia pokazały mi, jak dopalacze są w Polsce traktowane”.

“Lekcja bardzo ciekawa, ale nie do końca potrzebna nam – bo nas ten problem nie dotyczy”.