16 maja, 2022

Witamy po feriach!

Ferie przeleciały z szybkością Jumbo Jeta i czas na powrót w “szkolne pielesze”:) Co porabialiście w czasie laby? Podzielcie się z nami wrażeniami, fotkami, filmikami!
Zaczyna Nina z klasy pierwszej gimnazjum:


Dlaczego kochamy Jane Austen?  


Ostatnio, korzystając z przerwy, przeczytałam kolejną książkę Jane Austen pt. ”Perswazje”. Powieść opowiada o losach bogatej Ann Eliot, która osiem lat wcześniej zerwała zaręczyny z niezamożnym mężczyzną, w którym była zakochana. Po latach ponownie spotyka ukochanego. Książka bardzo mi się podobała.
   Jane Austen jest jedną z moich ulubionych autorek. Uwielbiają ją ludzie na całm świecie, nie tylko kobiety. Co sprawiło, że stała się tak popularna? Przede wszystkim jej powieści to nie tyko romanse, opowiadają o różnych relacjach międzyludzkich. Świetnie opisują życie na przełomie XVIII i XIX wieku. Bohaterowie są świetnie opisani, ich portrety psychologiczne odpowiadają ludziom żyjącym dziś. Dlatego Jane Austen ma tylu fanów od ponad dwustu lat.
   Jednymi z jej pierwszych wielbicieli byli Janeitsi. Stworzyli rodzaj subkultury, do której należeli głównie mężczyźni. Spotykali się, aby podyskutować o książkach Jane Austen, omówić zachowania bohaterów.
   Po jej powieści sięgali także żołnierze podczas I Wojny Światowej. Chcieli uciec od codzienności w okopach, w czym pomagłam im twórczość angielskiej pisarki.
   Jej książki uwielbiał Winston Churchill. Powiedział, że podczas choroby pomagały mu tylko antybiotyki i Jane Austen.
   Do dziś w Bath odbywa się festiwal pisarki. Fani, mężczyźni oraz kobiety przebierają się w stroje z epoki Austen, uczestniczą w paradach, spotkaniach i przedstawieniach teatralnych. Oprócz tego wiele zwykłych ludzi na całym świecie czyta książki pisarki. “Duma i uprzedzenie” Jane Austen jest drugą, najchetniej czytaną książką w Wielkiej Brytani.

Festiwal Jane Austen w Bath